Lalla Salma – zjawiskowa i doskonała Pierwsza Dama Maroka


Lalla SalmaLalla Salma, żona obecnego króla Maroka Mohammeda VI oraz matka następcy tronu Moulaya Hassana to pierwsza małżonka królewska, która z godnością i pasją pełni funkcję Pierwszej Damy. Na międzynarodowych salonach olśniewa urodą, inteligencją i klasą. Perfekcyjna, zjawiskowa, doskonale wykształcona, idealna pod każdym względem.

Lalla Salma (Salma Bennani) urodziła się 10 maja 1978 r. w Fezie. Jej ojciec jest profesorem w Ecole Normale Superieure w Fezie. Matka zmarła, gdy Salma miała 3 lata (byłaby dziś z niej dumna). Edukacją malej Salmy zajęli się dziadkowie. Uczyła się najpierw w prywatnej szkole podstawowej, następnie studiowała nauki matematyczne w prestiżowym liceum Hassana II w Rabacie. Wreszcie została przyjęta do Wyższej Szkoły Informatyki i Analiz Systemowych w Rabacie, gdzie zdobyła dyplom inżyniera Informatyki. Zanim została żoną króla, pracowała dla Grupy Ominium Nord Africain – pierwszego prywatnego przedsiębiorstwa w Maroku.

Jej los się nieco odmienił, gdy spotkała wreszcie swojego księcia (dosłownie!). Mohammed VI, gdy się poznali w 1999 r. był jeszcze księciem. Podobno urzekła go swoimi niebieskimi oczami, które zawdzięcza andaluzyjskim przodkom. Przyszłemu królowi spodobało się bardzo również jej przywiązanie do dziedzictwa marokańskiego oraz otwartość na inne kultury. Ich zaręczyny ogłoszono w październiku 2001 r. Ślub odbył się w Pałacu Królewskim w Rabacie. Trwające 3 dni wesele było wydarzeniem publicznym, a w całym kraju ogłoszono święto narodowe. 8 maja 2003 r., Salma urodziła następcę tronu Maroka – Moulay el Hassan, a w 2007 roku przyszła na świat jej córka Lalla Khadidja.

Lalla Salma jest pierwszą małżonką królewską, której nadano tytuł Książęcej Wysokości. Jest również pierwszą „córką ludu”, którą wyniesiono do rangi królewskiej oraz której twarz i nazwisko znane są poddanym (poprzedniczki Salmy były jedynie „matkami książąt”). Salma również jako pierwsza w historii królewska małżonka uczestniczyła u boku męża w oficjalnym spotkaniu dyplomatycznym w czasie wizyty pakistańskiego prezydenta Perveza Musharrafa. I to z odsłoniętą twarzą i rozpuszczonymi włosami! Wszystko to świadczy o ogromnym zaufaniu i szacunku, jakim obdarza ją Mohammed VI. Salma jest także pierwszą żoną króla Maroka, która samodzielnie odbywa zagraniczne podróże, uczestniczy w spotkaniach i konferencjach, reprezentując swego męża oraz całe Maroko na międzynarodowej arenie. Doskonale odnajduje się w świecie wielkich dygnitarzy. Mówi biegle po francusku i angielsku, a po urodzeniu syna odbyła specjalny kurs etykiety w Niemczech. W kraju, gdzie status kobiety wciąż nie jest silnie ugruntowany, Salma wydaje się być ucieleśnieniem marzenia o emancypacji. W 2005 r. zaangażowała się również w walkę z rakiem i założyła własne stowarzyszenie. W lipcu 2006 r. została mianowana ambasadorem dobrej woli WHO.

Kiedy nikt nie patrzy lubi chodzić boso po swoim pałacu 🙂 Uwielbia też jeździć samochodem i uprawiać sport. Jej ulubioną potrawą jest tagine z marchewki. W jej szafie znajdziemy pełno białych i pastelowych kaftanów, choć tradycja i dyscyplina zmuszała jej poprzedniczki do chodzenia w czarni. Ale nie Salmę 🙂

Reklamy

One thought on “Lalla Salma – zjawiskowa i doskonała Pierwsza Dama Maroka

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s