Pogoda w Maroku. Czy to oby na pewno już ciepłe kraje?


Maroko (Fot. Marta Marakchi © All rights reserved)

Maroko (Fot. Marta Marakchi © All rights reserved)

Kiedy najlepiej wybrać się do Maroka, by uniknąć afrykańskich upałów? Jakie ubrania zabrać ze sobą, żeby nie marznąć w chłodne noce? Pogoda to bardzo wdzięczny temat do rozmów. Szczególnie, jak nie ma się z kimś o czym gadać 😉 Zatem pogadajmy o pogodzie…

Maroko zaliczane jest do krajów półpustynnych i pustynnych oraz… ciepłych! To właśnie jeden z tych oklepanych ale bliżej nieokreślonych ciepłych krajów, gdzie uciekają przed zimą wszystkie bociany. Mimo to, temperatury w Maroku są bardzo zróżnicowane, głównie ze względu na wpływ prądów morskich.

Klimat Maroka jest podzwrotnikowy na północy i zwrotnikowy na południu. Ze względu na wpływ Atlantyku, w strefie nadmorskiej klimat jest łagodniejszy i chłodniejszy w porównaniu z wnętrzem kraju. W północnej strefie nadmorskiej, panuje klimat strefy śródziemnomorskiej, a pogoda jest prawie taka sama jak na wybrzeżu hiszpańskim. W górach jest chłodniej, a wraz z wysokością spadają temperatury. Na równinach w głębi kraju jest sucho. Zimą panuje chłód, a latem temperatury są wysokie. Opady w Maroku są średnie, w górach – wyższe, na północy, w pasie nadmorskim – nieco większe niż na zachodnim wybrzeżu. Poza obszarami pustynnymi opady występują głównie w okresie jesienno-zimowym, do marca.

Wiosna w Maroku

Jest już wystarczająco ciepło, żeby wykąpać się w Morzu Śródziemnym czy na południowym wybrzeżu Atlantyku. A jednocześnie łatwo uniknąć upałów. To prawdopodobnie jedna z najpiękniejszych pór roku w Maroku. Pod warunkiem, że nie leje deszcz. Wówczas zbocza gór zielenieją od młodych zbóż, a łąki zakwitają. Ale wybierając się w Atlas pamiętaj, że wysoko w górach wciąż jeszcze leży śnieg. Jeśli wybierzesz południową Saharę – przygotuj się na lato, a nie wiosnę!

Maroko latem

Latem deszcz nie pada przez co najmniej 3 miesiące (z wyjątkiem obszaru Atlasu). To nie najlepszy okres na odwiedzanie miast i wsi położonych w głębi lądu. Ci, co nie lubią się smażyć na słońcu, powinni wybrać wybrzeże i morską bryzę, ewentualnie Atlas. Tylko tam panują niższe temperatury. Latem temperatura na wybrzeżach wzrasta tylko do 22 °C. Nawet na południu są one zaledwie o jeden, dwa stopnie wyższe. W głębi kraju na równinach oraz terenach pustynnych i półpustynnych temperatury sięgają nawet 50 °C. Średnia temperatura dobowa dla terenów pustynnych to 29-34 °C. Wartości te zależą od wysokości nad poziomem morza. Na Saharze powietrze jest aż ciężkie od upału. Lepiej więc odpuścić sobie w tym czasie wyprawy na pustynię.

Maroko jesienią

Wrzesień i październik to jedne z lepszych miesięcy na zwiedzanie Maroka, również pustyni – upały już nie dokuczają, tak jak latem ale wciąż jest ciepło. Gorzej w listopadzie, kiedy zwykle padają obfite deszcze, rzeki występują z brzegów i wylewają, a większość dróg staje się zwyczajnie nieprzejezdnych.

Maroko zimą

Zimą temperatura na wybrzeżach oscyluje średnio na poziomie 12 °C. To najlepsza pora na wyprawę na Saharę. W dzień będzie słonecznie i bezchmurnie. Ale noce będą już chłodne! Zdecydowanie jednak o tej porze lepiej odpuścić sobie wycieczki w Atlas Wysoki. Zimą w górach pada śnieg, czasami zdarza się także opad śnieżny na niższych wysokościach. Śnieg może zasypać górskie drogi i w rezultacie z wyprawy nici.

Temperatury w Maroku

Ja już chyba zaliczyłam wszystkie pory roku w Maroku i zawsze było fantastycznie. Także osobiście polecam Wam Maroko przez cały rok (aczkolwiek nie biorę odpowiedzialności za ewentualne utrudnienia z tego tytułu wynikłe). W końcu ludzie tam jakoś mieszkają i żyją. Czemu więc Wy mielibyście nie dać sobie rady? To Afryka, ale jeszcze nie ta prawdziwa, jeszcze nie ta czarna i dzika… Odwagi i niezapomnianych wrażeń i przygód 🙂

Reklamy

One thought on “Pogoda w Maroku. Czy to oby na pewno już ciepłe kraje?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s